Jak wydobywa się węgiel kamienny?

Jak wydobywa się węgiel kamienny?
palniki gazowe do kuchenek http://wapno-info.pl

Węgiel kamienny wydobywa się dwoma metodami. Pierwsza z nich, czyli metoda odkrywkowa, polega na wydobywaniu węgla ze złóż leżących płytko pod ziemią.

Ten sposób wykorzystuje ogromne koparki, a największe takie urządzenie na świecie jest w stanie udźwignąć nawet 13 tysięcy ton ładunku. Metoda odkrywkowa jest najczęściej wykorzystywana w Australii oraz w Stanach Zjednoczonych.

W Europie metoda ta jest wykorzystywana również przy eksploatacji węgla brunatnego. Niestety metoda odkrywkowa jest szkodliwa dla środowiska naturalnego i degraduje je w miejscu wydobycia, jest natomiast bardzo tania.

Druga z metod wydobywania węgla kamiennego to metoda głębinowa. Najczęściej wykorzystuje się ją w Europie, Azji oraz Afryce.

Górnictwo głębinowe polega na budowie sieci podziemnych korytarzy, dzięki którym węgiel można bardzo łatwo wydobywać ze złóż umieszczonych nawet kilometr pod ziemią. Takie podziemne kopalnie zajmują zazwyczaj bardzo duże powierzchnie, a górnicy zjeżdżają nawet kilka kilometrów do ściany węgla.