Kyrenia na Cyprze

Kyrenia na Cyprze
www.eugeniuszmalkowski.pl

Jednym z najważniejszych zabytków Kyrenii, miasta portowego północnej części Cypru jest znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczego portu zapierający dech w piersiach średniowieczny zamek obronny Kyrenia. Został wybudowany przez Bizantyjczyków na miejscu dawnej rzymskiej warowni. W kolejnych stuleciach forteca była nadal sukcesywnie rozbudowywana przez Lusignanów i Wenecjan.

Strategiczne usytuowanie zamku oraz jego potężne mury obronne spowodowały, że zamek ten nigdy w historii nie został zdobyty. Dziś w jego murach ma swoją siedzibę Galeria Znalezisk Grobowych oraz Muzeum Wraku Żaglowca zatopionego przesz sztorm przeszło 2300 lat temu. W zamku Cypryjczycy skutecznie obronili się w 1426 roku przed tureckimi mamelukami, którzy podczas bitwy pod Chirokitią pojmali do niewoli króla Janusa.

W 1460 roku przez długi czas bronili się w nim zwolennicy królowej Charlotty, obalonej przez Jakuba Bastarda. W tym ostatnim oblężeniu mury zamku niestety zostały mocno uszkodzone. Kiedy wyspa znalazła się w rękach Wenecjan, całkowicie przebudowano zachodnią ścianę zamku.

Wzniesiono także masywne baszty na dwóch rogach twierdzy: południowo-wschodnim i północno-zachodnim.