Lekcja historii o Bielsku – Białej na Zamku Książąt Sułkowskich

www.backstagepromotion.pl

Jeśli zależy Ci na tym, aby dogłębnie poznać historię miasta Bielska – Białej, koniecznie musisz wybrać się do Zamku znajdującego się w tym mieście. Zamek bowiem jest najstarszą i największą zabytkową budowlą miasta.

Został wzniesiony w XIV wieku jako siedziba Piastów cieszyńskich. Pełnił jednak dodatkową funkcję – był włączony w system fortyfikacji Bielska – Białej.

W wiekach późniejszych zamek przekształcił się w rezydencję szlachecką i stał się centrum administracyjno – gospodarczym państwa bielskiego. Na przełomie XIX i XX, przez ponad 200 lat zamek był własnością rodu Sułkowskich.

To właśnie stąd wzięła się jego współczesna nazwa: Zamek Książąt Sułkowskich. Od 1945 roku do dzisiaj, zamek pełni rolę muzeum oferującego dużą wiedzę z zakresu architektury, sztuki i historii miasta.

Będąc w Zamku Książąt Sułkowskich warto zwrócić uwagę na reprezentacyjną XIX-wieczną klatkę schodową, salę militariów i sztuki myśliwskiej, wystawę sztuki polskiej obejmującej wieki od XIV do XVII, Salon Muzyczny, galerię malarstwa polskiego i europejskiego XIX i XX wieku, galerię współczesnej sztuki regionu, wystawę prezentującą dzieje zamku oraz wnętrza z prezentacją pamiątek po rodzinie Sułkowskich.

Post Author: Gryzer