Kiedy i gdzie kupować materiały budowlane

Kiedy i gdzie kupować materiały budowlane

Zakup odpowiednich materiałów budowlanych jest nie lada wyzwaniem. Oczywiście możemy pójść do pierwszego lepszego sklepu i kupić materiały ujęte w naszym projekcie. Problem jednak w tym, że nie wszystkie materiały budowlane będziemy w stanie otrzymać w jednym miejscu (w szczególności, gdy mowa o materiałach niezbyt popularnych, na które czeka się niekiedy miesiącami). Kolejny problem to cena. Oczywiście jeśli kupujemy jeden bloczek betonowy cena nie ma dla nas większego znaczenia. Jednak, gdy tych bloczków kupujemy kilkaset, różnica w cenie nawet kilkudziesięciu groszy na sztuce daje sporą różnice. Dlatego zanim przystąpisz do zakupów materiałów budowlanych, sprawdź koniecznie kiedy i gdzie warto zaopatrywać się w materiały budowlane.

Kiedy kupować materiały budowlane?

Sezon budowlany trwa od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. To okres, w którym trwa najwięcej budów. W związku z tym jest to również czas, w którym ceny materiałów budowanych są najwyższe.

Jeśli więc nie chcesz przepłacać, z pewnością powinieneś pomyśleć o zakupie materiałów budowlanych nieco wcześniej. Doskonałym okresem jest zima, kiedy większość prac budowlanych stoi. W tym okresie ceny materiałów budowlanych znacznie spadają. To doskonały moment na kupienie stali zbrojeniowej, bloczków betonowych, czy pustaków ceramicznych. W tym czasie warto także rozejrzeć się za niezbędną chemią budowlaną – tynkami, gipsami i klejami. Ze znacznym wyprzedzeniem powinniśmy także zabrać się za kupowanie materiałów budowlanych, które są trudno dostępne. Mowa tu przede wszystkim o materiałach, które można kupić wyłącznie u producenta na zamówienie. Często na realizację zamówienia czeka się w takim przypadku miesiącami. Jeśli obudzimy się z tym tematem zbyt późno, nasza budowa może stanąć przez brak potrzebnych materiałów. Nikomu chyba nie trzeba uzmysławiać, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale przede wszystkim znacznymi opóźnieniami w realizacji projektu.

Wszystkie materiały budowlane warto kupować z wyprzedzeniem, ponieważ dzięki temu mamy możliwość porównania cen i kupienia materiałów w najkorzystniejszych cenach. Ponadto zaopatrywanie się w materiały budowlane z wyprzedzeniem daje możliwość otrzymania ich na czas, w szczególności gdy mowa o materiałach wykonywanych na indywidualne zamówienie.

Gdzie zaopatrywać się w materiały budowlane?

Materiały budowlane można nabyć w wielu miejscach. Warto jednak uzmysłowić sobie, że w różnych punktach ceny tych samych materiałów budowanych mogą być bardzo zróżnicowane. Ponadto warto zdać sobie sprawę z tego, że kupowanie materiałów od producenta często nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Pośrednicy, a więc hurtownie, czy duże markety budowlane kupujące zdecydowanie większe ilości, mogą liczyć u producentów na znacznie korzystniejsze ceny niż klienci indywidualni. Dzięki temu, bardzo często zdarza się tak, że materiały budowlane są w znacznie korzystniejszej cenie właśnie np. w marketach budowlanych. Jest to polityka sprzedażowa producentów, z którą trudno dyskutować. Pośród pośredników w obrocie materiałami budowlanymi warto zwrócić uwagę na największe markety budowlane.

Ciekawym pomysłem jest również sprawdzenie cen w składach budowlanych. Z reguły najmniej atrakcyjnie cenowo wypadają niewielkie hurtownie budowlane oraz małe sklepy z materiałami ogólnobudowlanymi.